Mi történne, ha kihalnának a méhek?
Ha nem lennének többé méhek, mi emberek nem halnánk éhen azonnal, de szinte teljesen kifogynánk bizonyos élelmiszercsapotokból.
Ezek a kis élőlények globális szinten mintegy 265 milliárd eurós gazdasági hozamot produkálnak, mivel a termények mintegy háromnegyede a méhek általi beporzástól függ. Ebbe 4 ezer zöldségfajta, például az alma, a körte, a paradicsom, a cukkini és a mandula is beletartozik.
A világ élelmiszertermelésének 90 százaléka ezektől a növényektől függ. Egy körtefa a méhek beporzásának köszönhetően mintegy 156 kilogramm termést hoz, méhbeporzás nélkül azonban csak 45 kilogrammot.
Ezek a számok világosan mutatják, hogy a méhek milyen fontosak a mezőgazdasági termelés szempontjából. A méhek nélküli világban az élelmiszerkínálat és szűkös és nagyon drága lenne. A tej- és hústermelés is jelentősen visszaesne, mert a méhek beporzása nélkül már nem lehetne biztosítani az állatok takarmányozására szolgáló növények betakarítását.
A hatalmas monokultúrák és a növényvédő szerek használata ma már komoly problémát jelent a biodiverzitás szempontjából, különösen a legkisebb állatok esetében. A növényvédő szerek ugyanis más növényeket károsítanak azáltal, hogy elpusztítják a túlélésükhöz nélkülözhetetlen rovarokat. A föld alatti biodiverzitás különösen fontos a termékeny talaj szempontjából.
A méhek kihalásának megállítása érdekében Németországban több mint egymillió méhcsalád van, amelyeket főként hobbiméhészek tartanak. Ezek azonban többnyire mézelő méhek. A mézelő méhek túlszaporodása miatt a vadméhek számára már nincs elegendő nektár. A veszélyeztetett vadméhfajokat leginkább a vadvirágok elültetésével védhetjük meg.